Delivery time 1-3 days*

Top 5 Coffee RecommendationsFree shipping from €59*Fast & reliable delivery
Aromatico
0
Aromatico

Barbera

Once upon a time in Naples at the foot of Vesuvius in 1870, the birth of today's espresso culture metropolis. Domenico Barbera contributed to this. At first, the young man experimented with a small mobile roasting machine and developed his own coffee creations. A short time later, his coffee and roasting experience laid the foundation for the Barbera family's current company. When Domenico offered his coffee creations in the streets of Naples, the taste of the small black stimulant bordered on magic for many. That's why they affectionately called it "il mago".

Barbera Logo
7 results
Barbera - Mago

Deal

4.8

(66)

Barbera
Mago

1 kg / whole bean

1 kg / whole bean500 g / whole bean250 g / whole bean

€28.90

€32.90

(€28.90/kg)

12 % saved

Barbera - Classica

Deal

4.9

(17)

Barbera
Classica

1 kg / whole bean

1 kg / whole bean250 g / ground250 g / whole bean

€25.90

€26.90

(€25.90/kg)

4 % saved

Barbera - Cio Hot Chocolate Classica 25 x 30 g

5

(1)

Barbera
Cio Hot Chocolate Classica 25 x 30 g

750 g / Classica

€17.90

Barbera - Pregevole

Deal

4.8

(5)

Barbera
Pregevole

250 g / ground

€5.90

(€23.60/kg)

Barbera - Maghetto

Deal

4.5

(8)

Barbera
Maghetto

250 g / ground

€5.90

(€23.60/kg)

Barbera - Aromagic ESE Pads 20 pieces

Deal

Barbera
Aromagic ESE Pads 20 pieces

150 g / ESE pads

€6.90

(€46.00/kg)

Barbera - Hesperia

Deal

5

(13)

Barbera
Hesperia

1 kg / whole bean

€23.90

€24.90

(€23.90/kg)

4 % saved

Coffee passion across all generations

The Barbera family's coffee tradition no longer has anything to do with magic. Now in its 6th generation, the company looks back on 150 years of experience and a passion for coffee. Enthusiasm and the desire to learn more about coffee are the passions that drive the Barbera family business. The roastery has recently experienced a wave of momentum and innovation. The experience passed down from generation to generation is reflected in the roastery's current coffee compositions. The company's success is rooted in its philosophy of loyalty. Loyalty to the company and to its employees, characterized by passion and professionalism. With its entry into the Special Register of Historical Italian Brands, Barbera has received an accolade awarded to national manufacturing companies of excellence that are historically linked to the country.

The wizard's beard

Did you know that the wizard's beard gets longer over time? Barbera updates its logo at regular intervals, and each time the beard gets a little bit longer. However, if the beard becomes too long, it is trimmed back again after decades.

Pioneers in innovation and renewable energy: CAFFÈ BARBERA

The Barbera roastery puts its heart and soul into its blends. Since May 2022, the entire production of Caffè Barbera can be powered by solar energy. Photovoltaic systems have been installed on the production halls in Naples. A total of 180 solar panels were installed for this purpose. This allows for the generation of 125,200 kWh of renewable energy.


Learn more about the Barbera brand

Where does the Barbera coffee roastery come from?

The Barbera coffee roastery originates from Italy, specifically from Monreale near Palermo in Sicily. Since its founding, Barbera has maintained the tradition of Italian coffee culture and is now particularly well-known for its high-quality Arabica and Robusta blends.

Who founded Barbera?

The company remains family-owned to this day and combines traditional craftsmanship with modern roasting technology to produce coffees with a characteristic taste.

What makes Barbera so special?

Barbera is characterized by a unique combination of tradition, quality, and Sicilian character:

  • Traditional Italian roasting art passed down through several generations
  • Selected Arabica and Robusta beans from the best growing regions
  • Perfect roasting profiles for espresso and café crème that reflect the typical Italian taste
  • Sweetness, body, and balance that impress both espresso lovers and coffee connoisseurs alike

Thanks to these factors, Barbera is one of the best-known Sicilian coffee brands worldwide.